Chesapeake Bay Restoration Fund Advisory Committee; increases member terms. (SB1152)

Introduced By

Sen. Bill DeSteph (R-Virginia Beach)

Progress

Introduced
Passed Committee
Passed House
Passed Senate
Signed by Governor
Became Law

Description

Chesapeake Bay Restoration Fund Advisory Committee; member terms. Increases from two to four the number of consecutive four-year terms a nonlegislative citizen member is allowed to serve on the Chesapeake Bay Restoration Fund Advisory Committee (the Committee), which oversees the distribution of funds raised by the sale of Friend of the Chesapeake license plates. The bill provides that the two citizen members of the Committee who are appointed by the Senate Committee on Rules, both of whose terms expire on July 1, 2019, shall have their terms extended until July 1, 2020, and July 1, 2021, respectively. One of the two members appointed by the Speaker of the House of Delegates shall have the expiration of his term extended from July 1, 2019, until July 1, 2022. Such extensions shall not constitute a term in determining each member's eligibility for reappointment under the limit of four consecutive terms provided by the bill. Amends § 30-256, of the Code of Virginia. Read the Bill »

Status

01/02/2019: Awaiting a Vote in the Rules Committee

History

DateAction
01/02/2019Prefiled and ordered printed; offered 01/09/19 19102314D
01/02/2019Referred to Committee on Rules
01/15/2019Impact statement from DPB (SB1152)

Post a Public Comment About this Bill



if you have one


(Limited HTML is OK: <a>, <em>, <strong>, <s>)